ALPAKOTERAPIA

Opis:

Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt.

Mówi się o nich „żywe maskotki”, lubią towarzystwo i wszędzie gdzie się pojawią wzbudzają zainteresowanie. Kontakt z nimi ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, który poprzez wydzielanie endorfin uspokaja i rozluźnia. Te szczególne zwierzęta potrafią pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Spotkanie z alpakami odbywa się zwykle na otwartym terenie, gdzie można wyprowadzić alpakę na spacer lub rozłożyć koc i po prostu posiedzieć w towarzystwie zwierząt. Zwykle na wejściu goście dostają porcję karmy, aby w trakcie spotkania mogli karmić alpaki z ręki i w ten sposób przełamać pierwsze lody. Alpaki lubią towarzystwo człowieka, chętnie pozwalają się przytulać i głaskać, a także robić wspólne zdjęcia.

Alpakoterapia wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową osób niepełnosprawnych, a także poprawia samopoczucie. Kluczową rolę odgrywa dotyk Alpaki. Mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie owłosienie oraz niezwykle pogodne usposobienie, dzięki czemu przebywanie w ich towarzystwie sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu, łagodząc tym samym uczucie niepokoju i stany napięcia. Taka terapia pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. U Wychowanków kontakt z tymi zwierzętami pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy i pewności siebie.

Galeria: