Dogoterapia

Opis:

Dogoterapia, inaczej kynoterapia, terapia z psem - jedna z form wspierania procesu leczenia, rehabilitacji i rozwoju dzieci. Obecność psa pobudza zmysły i uspokaja. Pozwala na usprawnienie procesów ruchowych, intelektualnych i emocjonalnych wychowanka. Towarzystwo psów nie może zastąpić procesu rehabilitacji, ale jest nieocenionym wsparciem w walce z chorobą. Dodatkowo wspólne spędzanie czasu z czworonogiem buduje więź pomiędzy zwierzakiem i wychowankiem, dzięki czemu, szczególnie dzieciom, łatwiej znosić trudy choroby i motywować się do ćwiczeń.

Psy biorące udział w dogoterapii są starannie wyselekcjonowane i specjalnie wyszkolone. Na co dzień spotykają się z niespodziewanymi zachowaniami ze strony Wychowanków, które wśród innych czworonogów wywołałby strach. Ich zadaniem jest wsparcie, dlatego nie mogą one gwałtownie reagować na niecodzienne odruchy.

Dzięki obecności specjalnie wyszkolonych psów Wychowankowie rozwijają swoją pewność siebie i wychodzą naprzeciw lękom. Ich towarzystwo pozwala przełamywać strach i nieśmiałość, ponieważ łagodne usposobienie psa pozwala poczuć się pewniej, niż w konfrontacji z ludźmi. Psi terapeuci wspierają także koncentrację oraz koordynację ruchową, chociażby, gdy Wychowanek głaszcze lub karmi czworonoga. Dzięki temu kontakt z psem stymuluje pracę mięśni i wspiera codzienne treningi.

Galeria: